HRY
Jak taktovat procesor a grafickou kartu
Potřebujete poradit, jak zvýšit výkon vašeho počítače? Stačí na to jít jednoduše tzv. přetaktováním. Na co byste si měli dávat pozor?
Foto: Pixabay.com
Upozornění: Všechny zásahy do hardwaru děláte na vlastní zodpovědnost! Server PlayArena.cz nenese odpovědnost za způsobené škody. |
Přetaktovat procesor nebo grafickou kartu, aneb jak na overclocking?
Než se pustíme do konkrétních rad, měli bychom si ujasnit, co se pod přetaktováním/taktováním procesoru rozumí, jaká jsou rizika a proč byste se do něčeho takového (ne)měli pouštět. Přetaktování, anglicky se tento proces označuje jako overclocking, je způsob, jak z počítačových komponentů navýšením jejich pracovní frekvence dosáhnout vyššího výkonu. Vše má ale své zákonitosti a podmínky, které není radno porušovat. Komponenty jako procesor, paměti, či grafická karta již mají od výrobce nastaveny pracovní frekvence na hodnoty, které zaručí správnou funkčnost a životnost. Ale v tomto ohledu jsou často nastaveny rezervy a lehkým navýšením můžete získat pěkných pár procent výkonu navíc. Může se to pak hodit v opravdu na výkon náročných hrách jako je například Forza Horizon 4.
Důležité je sledovat stabilitu a nepočítat, že procesor nastavíte na dvojnásobek hodnot oproti výrobnímu doporučení. Pokud jsou procesory (paměti) nestabilní, je nutné jim pomoci třeba lepším chlazením (kvalitní odvod tepla zvýší stabilitu). Dalším z řešení je také zvýšení pracovního napětí, které pak může zvýšit stabilitu (ale vede k většímu zahřívání). Důležité je vědět o kolik si můžete dovolit pracovní frekvenci navýšit, případně jak navýšit napětí. Pokud provedete chybu, dočkáte se zhroucení počítače, v horším případě jej poškodíte. Nikdy nenastavujte hodnoty, o kterých nejste zcela přesvědčeni, co mohou způsobit.
Overclocking, neboli přetaktování, lze provádět v některých případech přímo v BIOSu základní desky PC (ale to bylo běžné před lety, dnes už jsou pohodlnější způsoby), nebo prostřednictvím speciálních aplikací ze systému. Dnešní programy jsou velice sofistikované a celou řadu nastavení pohlídají za vás a do značné míry by se dalo říci, že dají pozor, abyste si svůj hardware nespálili. Ale není dobré takovým aplikacím zcela bezmezně věřit.
Automatické přetaktování
Některé základní desky umí přetaktovávat procesory samy o sobě. Stačí tento režim pouze povolit (hardwarovým tlačítkem) na desce a systém už vše hlídá sám a nastavuje frekvence v závislosti na teplotách. Na vás tedy je hlídat kvalitní chlazení. Funkci automatického přetaktování naleznete u desek výrobců jako Asus, MSI a Gigabyte. Každý z výrobců k tomu má určenu vlastní aplikaci – AI Suite (Asus), Control Center (MSI) a Easy Tune (Gigabyte).
Foto: Pixabay.com
Přetaktování procesoru Intel
Dříve bylo přetaktování procesorů hodně náročné. Musely se hledat správné série procesorů, osadit je do vybraných základních desek, které uměly obejít nastavení konfigurace procesoru výrobcem. Intel procesory byly vždy oblíbené, obzvlášť díky ochraně – jakmile se procesor přehřál (blížil se kritické hodnotě), zastavil svou činnost. Naopak konkurenční AMD žádnou takovou ochranu neměly, a tak bylo časté, že se procesor spálil a nenávratně poškodil. Pokud se v počítačích nevyznáte a nechcete do nich investovat čas, pak pro vás bude služba Google Stadia - zahrajete si moderní hry i bez výkonného hardware. Případně lze doporučit ještě lepší službu GeForce Now, kde si také zahrajete moderní hry na starých noteboocích, či na mobilech. Anebo si sestavte levný herní počítač na míru.
Dnes je to u Intel procesorů velice snadné.
- Důležité je vybrat model s otevřenými násobičem (multiplier).
- U procesorů Core se odemčený násobič značí písmenem K. Ideálně si v internetovém obchodu nechte vyfiltrovat procesory s otevřeným násobičem. Díky tomu si budete moci výslednou pracovní frekvenci „složit“ sami.
- Frekvence je výsledkem násobení základního taktu (base block – BCLK) násobičem (CPU ratio/multiplier).
- Od BCLK se odvíjí další frekvence PCIe sběrnice, řadičů atp.
- Takové přetaktování má tedy vliv i na další části počítače.
- Proto je lepší měnit nastavení násobiče, to nemá vliv na stabilitu dalších částí PC.
- Abyste dosáhli vyšší stability procesoru, je nutné navýšit i napětí.
- U procesorů Sandy Bridge se doporučuje držet se do 1,35 V, u Ivy Bridge a Hashwell pak do hodnoty 1,3 V.
- Deaktivujte také Turbo režim, který by mohl vše narušit.
- Jinak teplota procesoru by neměla překročit 90 stupňů Celsia. Ideální je držet teplotu v zátěži do 80 až 85 stupňů.
Jak vyčistit a zrychlit počítač? Poradíme!
Přetaktování procesoru AMD
U značky AMD je přetaktování mnohem jednodušší, ale také lehce rizikovější.
- Taktovat by měly jít všechny modely, protože AMD neuzamyká násobič. Je tedy na uživateli/základní desce, jaké parametry nastaví. Jen je třeba počítat s vyšším odpadním teplem způsobeným vyšší spotřebou.
- Procesory AMD mají mnohem větší nároky na chlazení a u přetaktování je na to třeba myslet dvojnásob.
- Změnou oproti procesorům Intel je možnost nastavovat frekvenci FSB (obdoba sběrnice BCLK) – zde je možné ji zvyšovat více.
- Procesory AMD jsou náchylné na vysoké pracovní teploty – doporučuje se držet teplotu v zátěži do 60 stupňů Celsia (důvodem jsou nepřesná čidla, software většinou není přesný, proto se doporučuje 60, abyste měli rezervu).
- Napětí procesoru lze zvyšovat více než u Intelu a to až do 1,45 V.
Foto: Pixabay.com
Přetaktování grafické karty
Podobně jako u procesorů platí pravidla pro grafické karty. Přetaktovat můžete GPU (procesor) a také paměti. Opět je třeba myslet na důkladné chlazení. Nastavení parametrů většinou probíhá v softwaru od výrobce grafické karty. Lze ale stáhnout i jiné pomocné programy (Overdrive, Wattman pro AMD, MSI Afterburner, GPU Tweak II – je sice od Asusu, ale funguje i s ostatními kartami, Cam Web App). Jakmile grafická karta začne v zátěži vykazovat chyby v zobrazení (artefakty, barevné anomálie), případně se začnou hry zasekávat, je na vině přílišné přetaktování. Je tedy nutné snížit frekvenci, zaměřit se na nastavení napájení. V programech se nastavuje frekvence jádra (GPU), pamětí, napětí jádra a také chování ventilátoru. U moderních grafických karet se ale taktování moc nevyplatí. Už v základu jsou nastavené téměř na hranici svých možností a overclockingem získáte tak 2–3 % výkonu navíc. Nic, co byste při hraní her jako je například akční nářez Just Cause 4 nebo dobrodružství Lary Croft v Shadow of the Tomb Raider mohli pocítit.
TIP: Dejte si pozor na falešné grafické karty Nvidia! Víme, jak je odhalit!
Program na taktování procesoru
Programy na taktování grafických karet jsme již zmínili. Nyní se podíváme na utility pro nastavení procesoru. Majitelé procesorů Intel, které mají odemčený násobitel, sáhnou po Intel Extreme Tuning Utility. Program je jednoduchý a umí to, co se od něj očekává – nastavit násobič. V rozšířeném režimu programu je potom možné nastavovat napětí a mnoho dalšího.
Majitelé procesorů AMD mají také „svou“ utilitku, která se jmenuje AMD Overdrive. Stejně jako v předchozím případě, i tato aplikace obsahuje dva režimy – základní a pokročilý. Program umí otestovat stabilitu PC, ale to zda správně sedíte u počítače na židli, zjistit nedokáže. Pokud se chystáte na využívání služby Google Stadia, tak nemusíte přetaktování procesoru, či grafické karty, vůbec řešit.
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - více zde.
ODEBÍREJ NOVINKY ZE SVĚTA POKERU, KURZOVÝCH SÁZEK A CASINA
DALŠÍ ZAJÍMAVÉ WEBY
Sportovní weby |
Online casina, loterie, poker |