HRY
PlayStation Classic má problémy
Retrokonzole od společnosti Sony má celou řadu problémů, některé jsou opravdu zvláštní a vypadají, jako by vývojáři celý přístroj odfláknuli, nebo netestovali...
Foto: Pixabay
Sony PlayStation Classic – proč jej pořizovat?
Retro konzole jsou posledních letech v kurzu. Aby také ne, jedná se o skvělý dárek, kterým si starší hráči připomínají své dětství a také mohou u herních klasik zavzpomínat se svými ratolestmi v pohodlí obýváku. Všechny retro konzole nabízejí možnost připojení k moderním televizím. Po všech stránkách skvělé. Když společnost Sony oznámila na letošní Vánoce přístroj PlayStation Classic s dvacítkou předinstalovaných her, byli fanoušci nadšeni. Konkurenční Sega připravuje retro konzoli Mega Drive Mini se 40 hrami.
Jenže není všechno zlato, co se třpytí, říká se. A v tomto případě to platí obzvlášť. Pomineme-li fakt, že kolekci 20 her už nedoplníte o žádnou jinou (což platí pro všechny současné retro konzole jako je NES, SNES Mini), ale když hry přijdou v podobě, která neodpovídá ani originálu, je něco špatně.
Problémy retro konzole PlayStation Classic
První problém PlayStation Calassic je, že některé připravené verze her jsou tzv. PAL verze namísto NTSC. Pokud to nevíte, tak oboje jsou zobrazovací normy pro staré CRT televize. Z dnešního pohledu by se to mohlo zdát zanedbatelné, jenže verze her byly na tyto normy optimalizované – PAL podporovala obnovovací frekvenci 50 Hz, zatímco NTSC 60 Hz. A tím se dostáváme k jádru problému: PAL verze jsou pomalejší a v některých náročných titulech to je patrné. Rozdíl oproti originálu může být až 17 procent, což u her, které ždímou z hardwaru maximum už je znát.
Zvídaví uživatelé přišli na způsob, jak retro konzoli „hacknout“ a dostat se k nastavením, která nejsou běžně dostupná. Stačí k přístroji připojit USB klávesnici (zatím není jisté, jestli lze použít jakoukoliv) a stiskem klávesy ESC se dostanete do ukryté nabídky. Zde pak můžete měnit verze her, zobrazovat ukazatel FPS (počet snímků za sekundu), aktivovat cheaty, spravovat uložené hry. Ale pozor! Jedná se o tzv. servisní menu, do kterého by se normální uživatel neměl dostat a už vůbec by zde neměl měnit nastavení. Pro majitele PlayStation Classic je nutno připomenout, že změnou nastavení můžete znemožnit používání konzole. Proto s rozvahou! Například pro Sega Mega Drive Mini veškerý software portovala zkušená firma M2 a díky tomu lze tuto retro konzolku označit za jednu z nejlepších.
Optimalizace by mohla být lepší
Retro konzole PlayStation Classsic používá licencovaný emulátor PCSX. Uvnitř se tedy neskrývá zmenšený hardware PlayStationu, ale v podstatě malý počítač, který konzoli emuluje přes software. To by nijak nevadilo, tak fungují všechny retro konzole, ale kdyby vše bylo odladěné.
Na YouTube kanále 8 Bit Flashback udělali zajímavý pokus. Hacknuli konkurenční retro konzoli SNES Mini a vpravili do ní emulátor PSX (PCSX ReARMed + RetroArch) a nahráli tam hry z PlayStation Classic. Výsledek? Hra Ridge Racer Type 4 běží na tomto hardwaru a kombinaci emulátoru lépe než na originální produkci od Sony. Více se můžete podívat ve videu. Problém není ani tak v hardwaru (ten má výkonu na rozdávání), ale zkrátka ve špatné softwarové optimalizaci. Pokud se nechcete rozčilovat nad starými hrami, doporučíme vám moderní remake hry Resident Evil 2. Ten si užijete.
Retro konzole Sony PlayStation Classic je pěkným připomenutím starých časů, ale nepočítejte, že u her strávíte stejně dlouhé noci jako kdysi. Grafické standardy už jsou jinde, a když k tomu přidáte propady v plynulosti některých her spolu s nemožností knihovnu her rozšířit, brzy se dostaví nuda...
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - více zde.
ODEBÍREJ NOVINKY ZE SVĚTA POKERU, KURZOVÝCH SÁZEK A CASINA
DALŠÍ ZAJÍMAVÉ WEBY
Sportovní weby |
Online casina, loterie, poker |