HRY
Výrobci konzolí požadují transparentnost loot boxů
Placené odměny ve hrách se nelíbí ani trojici výrobců herních konzolí. Sony, Microsoft a Nintendo požadují, aby tvůrci her přistoupili na novou regulaci.
Foto: Blizzard
Sony, Microsoft, Nintendo zpřísní pravidla
Společnost ESA (The Entertainment Software Association) oznámila, že Sony, Microsoft a Nintendo pracují na nových podmínkách užití svých služeb (jimž se budou muset podřídit i tvůrci videoher), které budou požadovat, aby se ve hrách zobrazovaly procentuální šance na získání jednotlivých předmětů v loot boxech. Jasno má i česká vláda, která již dříve podepsala mezinárodní dohodu o spolupráci při regulaci podobných prvků ve hrách.
V současnosti není napříč herním trhem žádná stanovená dohoda a problematika loot boxů se řeší na úrovni jednotlivých států. Například v Belgii byly krabice s hráčskými odměnami zcela zakázány. A proti hazardním prvkům ve videohrách brojí i na půdě USA, kde se chystá nová podoba zákona. Zatím v rámci herního průmyslu došlo k několika regulacím, které jsou spíše z ranku správného informování uživatelů – na krabicích se hrami je upozornění, že obsahují další nákupy uvnitř aplikace (u mobilních her je toto již pravidlem dávno – tedy v App Store už od roku 2017 a Google Play od letošku), podobně na to upozorňuje platforma EA Origin pro PC.
Michael Warnecke, který zastupuje společnost ESA, oznámil, že výše zmíněná trojice výrobců herních konzolí firmu oslovila s návrhem nového licenčního ujednání, které by mělo tvůrce obsahu přinutit uvádět přesné šance na získání jednotlivých předmětů. Nyní hráči kolikrát ani nevědí, jak mizivá je naděje na získání některých raritních předmětů a za reálné peníze si kupují kvanta nových loot boxů a pokoušejí štěstěnu. Chystané podmínky by byly platné pro nově zařazené hry a zároveň i pro aktualizace stávajících titulů. Nevyhne se jim tedy nikdo. Nové podmínky mají vejít v platnost během roku 2020.
K iniciativě se přidávají další hráči
Na novinku reagují i další producenti obsahu, kteří k problematice přistupují podobným způsobem. Všichni totiž vidí příklady ze zemí, kde už bylo rozhodnuto a ve výsledku to poškozuje jak samotné producenty, tak i hráče. Na stranu návrhu ESA a tedy i Nintenda, Microsoftu a Sony se přidávají další velcí hráči a slibují všechny své tituly upravit, aby do konce roku 2020 vyhověly všem požadavkům. Nové podmínky podporují společnosti jako Activision Blizzard, Bandai Namco Entertainment, Bethesda, Bungie, Electronic Arts, Microsoft, Nintendo, Sony Interactive Entertainment, Take-Two Interactive, Ubisoft, Warner Bros. Interactive Entertainment a Wizards of the Coast. Další společnosti postupně přibývají. Stejně jako například THQ Nordic (pod které patří i čeští tvůrci Kingdom Come: Deliverance), kteří byli osočeni, že se k iniciativě nepřipojili. Důvod byl ale prostší, než by leckoho napadlo: ESA mnoho svých členů nevyzvala, aby se připojili, a navíc THQ Nordic nemají ve svém portfoliu žádné hry, které by loot boxy podporovaly a ani to nemají v budoucnu v plánu. Nicméně se pochopitelně k transparentnosti ve hrách přidávají. Mezi tím však 2K vydávají kontroverzní trailer k NBA 2K20.
Co tvůrci Fortnite? Nebojí se regulace loot boxů?
Epic Games se sice k závazku ESA nepřidali (byť jsou členy), ale ve svém prohlášení uvedli, že již podobnou funkci implementovali – v placených lamách (alternativa krabic) mají hráči možnost vidět všechny předměty dříve, než je otevřou (platí to pro Fortnite: Save the World, která vyšla v lednu). Podobnou implementaci čeká i další hru ze stáje, kterou je Rocket League. Jak to nakonec s Rocket League dopadlo? Nebylo to příliš slavné...
Co je loot box?
Většina tzv. free to play her, které jsou ke stažení zdarma, obsahuje nějaký systém odměn pro hráče, jež jsou dostupné přes mikrotransakce. Ve hrách například můžete dostávat (ale i nakupovat) různé krabice (truhly, bedny...), ve kterých je náhodně vybrán bonusový obsah do hry. Abyste je mohli otevírat, musíte zaplatit malý poplatek. Následně pak podle typu hry můžete získat předměty (zbraně, výbava...), jež lze dále využívat nebo i prodat. V souvislosti s loot boxy se hovoří o možné formě gamblingu, a proto se v mnoha případech uchyluje k regulaci. Je nutné chránit zejména mladistvé. Mnozí to přirovnávají k situaci, jako kdybyste měli casino hry a hrací automaty na mobilu... Jenže tam jsou hry plně regulované a kontrolované. Vždycky se můžete dozvědět, jaké jsou pravděpodobnosti na výhru. U loot boxů to nikdo neuvádí.
- loot boxy mají náhodný charakter
- obsah může mít vliv na výkon ve hře (tzv. pay to win přes lepší zbraně, brnění a další výbavu)
- obsah může být jen kosmetického rázu bez vlivu na hru (obleky pro postavy, skiny pro zbraně)
- za otevření se platí
- v krabici vždy něco najdete (byť často zbytečnosti, které jsou k ničemu)
Rodiče zažalovali kvůli loot boxům tvůrce Fortnite!
Zdroj: gamesindustry.biz
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - více zde.
ODEBÍREJ NOVINKY ZE SVĚTA POKERU, KURZOVÝCH SÁZEK A CASINA
DALŠÍ ZAJÍMAVÉ WEBY
Sportovní weby |
Online casina, loterie, poker |